top of page
Orka Holding
Orka Holding

Sektör:

Holding

Çalışan Sayısı:

2250

Kuruluş:

1986

anlayışı ve yaygın mağaza ağıyla erkek hazır giyim pazarının lider konumundaki en önemli oyuncularından biri olarak işaret ediliyor.
Orka Holding; erkek modasına getirdiği yeniliklerle adlarından söz ettiren markalarıyla Türkiye’de ve dünyada 400’den fazla noktada Türk moda sektöründe öncü olmaya devam ediyor.
Kurum Sembolü;
7000 yıllık Türk inanışına göre, ÇİFT BAŞLI KARTAL yerle gök arasındaki kapının koruyucusudur.Bu güçlü sembol, geçmişten – geleceğe uzanan köklü değerlerimizin tarihi figürüdür.Bir yüzü Doğu’ya, bir yüzü Batı’ya bakan sembol, Doğu kültürünü özümseyip Batılı gibi değerlendirebilen çağdaş yaklaşımıyla kusursuz bir denge kuruyor. ORKA Holding Doğu ve Batı sentezi ile bütünleştirerek geçmişten aldığı güç ile tüm Dünya’da ortak noktada konumlanıyor.Gücünü bu mükemmel uyumdan alan Orka Holding, sahip olduğu global markaların yaratıcısı, modanın ötesinde erkeğin yaşam tarzının belirleyicisidir.

HAKKINDA

Orka Holding, 1986 yılında Damat markasıyla erkek hazır giyim sektörüne adım attığı günden bugüne, %100 Türk sermayesi ile kendi markalarını yaratmış, modayı bir yaşam biçimine dönüştürerek erkek modasının merkezi konumuna yerleşmiş, 2012 yılında hayata geçirdiği yabancı ortaklık anlaşmasıyla da global holding yapısına kavuşmuş bir kuruluştur.
Orka Holding, kaliteli kumaşları ve şık tasarımlarıyla modern bir stil yaratan, “tüketicinin en sevdiği erkek giyim markası “ olarak tescillenen DAMAT markasının ardından, özgün tasarımlarıyla beğeni toplayan Tween’i erkek giyim sektörüne kazandırdı. Orka Holding’in üçüncü markası D’S Damat ise, her beden ve her bütçeye uygun koleksiyon...

HAKKINDA

Orka Holding, 1986 yılında Damat markasıyla erkek hazır giyim sektörüne adım attığı günden bugüne, %100 Türk sermayesi ile kendi markalarını yaratmış, modayı bir yaşam biçimine dönüştürerek erkek modasının merkezi konumuna yerleşmiş, 2012 yılında hayata geçirdiği yabancı ortaklık anlaşmasıyla da global holding yapısına kavuşmuş bir kuruluştur. Orka Holding, kaliteli kumaşları ve şık tasarımlarıyla modern bir stil yaratan, “tüketicinin en sevdiği erkek giyim markası “ olarak tescillenen DAMAT markasının ardından, özgün tasarımlarıyla beğeni toplayan Tween’i erkek giyim sektörüne kazandırdı. Orka Holding’in üçüncü markası D’S Damat ise, her beden ve her bütçeye uygun koleksiyon anlayışı ve yaygın mağaza ağıyla erkek hazır giyim pazarının lider konumundaki en önemli oyuncularından biri olarak işaret ediliyor. Orka Holding; erkek modasına getirdiği yeniliklerle adlarından söz ettiren markalarıyla Türkiye’de ve dünyada 400’den fazla noktada Türk moda sektöründe öncü olmaya devam ediyor. Kurum Sembolü; 7000 yıllık Türk inanışına göre, ÇİFT BAŞLI KARTAL yerle gök arasındaki kapının koruyucusudur.Bu güçlü sembol, geçmişten – geleceğe uzanan köklü değerlerimizin tarihi figürüdür.Bir yüzü Doğu’ya, bir yüzü Batı’ya bakan sembol, Doğu kültürünü özümseyip Batılı gibi değerlendirebilen çağdaş yaklaşımıyla kusursuz bir denge kuruyor. ORKA Holding Doğu ve Batı sentezi ile bütünleştirerek geçmişten aldığı güç ile tüm Dünya’da ortak noktada konumlanıyor.Gücünü bu mükemmel uyumdan alan Orka Holding, sahip olduğu global markaların yaratıcısı, modanın ötesinde erkeğin yaşam tarzının belirleyicisidir.

Onur Orakçıoğlu - Yönetim Kurulu Üyesi

Happy Place to Work" ödülü, bir şirket için sadece bir başarı belgesi değil, aynı zamanda bir içsel dönüşümün ve taahhüdün sembolüdür. Bu özel ödül, şirketimizin çalışanlarımız için ne kadar önemli olduğunu ve onların mutluluğunu ve işyeri deneyimini en üst düzeye çıkarmak için ne kadar büyük bir çaba harcadığımızı gösterir. Her bir çalışanımızın kendi potansiyelini en üst düzeye çıkarması ve işlerini severek yapması için gerekli kaynakları ve desteği sunduğumuzun bir kanıtıdır. Sonuç olarak, "Happy Place to Work" ödülü bizim için büyük bir gurur kaynağıdır ve gelecekte de çalışanlarımıza, müşterilerimize ve iş ortaklarımıza daha iyi bir hizmet sunma taahhüdümüzü yinelememize ilham verir.
Onur Orakçıoğlu - Yönetim Kurulu Üyesi

KÜLTÜR

Şeffaf Yönetim

Katılımcı Yönetim

İşbirliği ve Dayanışma

ÇALIŞAN GÖRÜŞLERİ

Rahat Kıyafet Politikası

Açık Kapı Politikası

Ters Mentorluk

Kültür

+22

OLANAKLAR / YAN HAKLAR

Sertifikasyon ve Lisans Desteği

Mentorluk Programları

İç Eğitimler ve Atölye Çalışmaları

Profesyonel Gelişim İmkanları

+12

Gündelik Kıyafet Kodu

Yemek Kartı

Yemekhane

Ofis Olanakları

+13

Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Komiteleri

Farkındalık Eğitimleri

Eşit İstihdam Fırsatı Politikası

Çeşitlilik

+7

Ücret, Yan Haklar ve Emeklilik

+70

Tele-sağlık Hizmetleri

Yerinde Fitness Merkezi

Spor Salonu Üyelik İndirimleri

Sağlıklı Yaşam ve Sağlık Sigortası

+3

Uzatılmış Anne/Baba İzni

İşe Dönüş Programları

Aile Sağlık İzni

Çocuk Bakımı ve Ebeveyn İzni Yardımları

+1

Hastalık İzni

Gönüllü Hizmet İzni

Vefat İzni

+1

Tatil ve İzin