top of page
Pfizer
Pfizer

Sektör:

Bilim

Çalışan Sayısı:

600

Kuruluş:

1957

Seda Tamur Oğralı - Pfizer Türkiye ve MERA Bölgesi (Ortadoğu, Rusya ve Afrika) Çalışan Deneyimi Kıdemli Direktörü

Dünyada 175, Türkiye’de ise 67 yıldır “hastaların hayatını değiştiren çığır açan yenilikler” olarak tanımladığımız amacımız için işimizi azimle yapmaya devam ediyoruz. Bilim ve teknolojinin gücünü artırarak, daha cesur girişimlerle ve daha derinlemesine sorgulayarak hedeflerimizi gerçeğe dönüştürüyoruz. Bu cesur adımların her birinin gerisinde kültürümüzü ve işleri nasıl yaptığımızı belirleyen dört temel değerimiz bulunuyor: Cesaret, Uzmanlık, Doğruluk ve Adalet, Mutluluk.


Bu değerler ışığında, Pfizer’de keyifli ve esnek çalışma ortamını, yaşam için çalışmanın mutluluğunu ve fırsatlarla dolu bir kariyer yolunu önceliklendiriyoruz. Çalışanlarımızın refahı ve bağlılığı adına ve hem huzurlu hem de mutlu bir iş ortamı sağlamak adına hayata geçirdiğimiz inisiyatiflerimizin karşılığını almak bizleri mutlu ediyor ve doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Türkiye’nin En Mutlu İşyerleri listesine aday olmaktan ve Olağanüstü Çalışan Deneyimi Sertifikası ve Ödülünü almaya hak kazanmış olmaktan çok gururluyuz.

Seda Tamur Oğralı  - Pfizer Türkiye ve MERA Bölgesi (Ortadoğu, Rusya ve Afrika) Çalışan Deneyimi Kıdemli Direktörü

Neden Pfizer?

Lider yetiştirmeye odaklı bir şirket olarak, insan kaynağı politikalarımızı da bu değer doğrultusunda örüyor, "yaşamlara dokunmak için burada sınır yok" diyoruz; “bilim kazanacak” anlayışıyla çalışıyoruz. 


Pfizer Türkiye işveren markamızın 3 ana odağı var;


1. Uluslararası Kariyer Fırsatları
Pfizerlilere yurtdışında kariyer, Türkiye’den yürütülen bölgesel görevler ve kısa süreli yurtdışı görevlendirme gibi fırsatlar tanıyoruz. Pfizer Türkiye, bölgesel pozisyonlarda çalışan 100’den fazla ve diğer ülkelerde kariyerine devam eden 47 yeteneğiyle Global Pfizer’de bir ‘Lider Okulu’ olarak konumlanıyor. 


2. Lider Yetiştiren Kültür
Pfizer Türkiye olarak “pozisyona değil, Pfizer’e işe alım” yapıyoruz ve Pfizerlileri geleceğin liderleri olarak yetiştiriyoruz. Amacımız, yüksek potansiyelli adayları bünyemize katmak ve kendilerini sürekli geliştirebilecekleri fırsatlar sunarak uzun süre Pfizer’de kalmalarını ama bu süreçte durmaksızın kendilerini geliştirmelerini sağlamak. 

 
3. Esnek ve Keyifli Çalışma Ortamı
Pfizerlilerin esenliği için esnek izinler, esnek çalışma saatleri, esnek yaz saati uygulaması, esnek giyim ve dilediğimiz yerden çalışma gibi Pflex adını verdiğimiz uygulamalarımız bulunuyor. “Hayalin için izin senin” uygulamamız ile, 15 yıl ve üzeri kıdem yılına sahip Pfizer çalışanlarına, kariyerlerine maksimum 3 ay süreyle ara verip, kendilerine, ailelerine, sevdiklerine vakit ayırabilecekleri; kişisel gelişimlerine odaklanıp hayallerini gerçekleştirebilecekleri bir imkân sağlıyoruz. 


Çeşitlilik ve kapsayıcılığın aktif bir destekçisi olarak yalnızca yetenek gelişimini desteklemekle kalmayan, aynı zamanda çalışanların açık iletişim kurabilecekleri ve değerli hissettikleri kapsayıcı bir ortam oluşturmayı hedefliyoruz. Kapsayıcılık manifestomuz da bunu özetliyor. “Cesaret, Uzmanlık, Doğruluk ve Adalet ve Mutluluk” değerlerimizle şirketimizde cinsiyet, jenerasyon ve engellilik çeşitliliği, cinsel yönelim, kapsayıcı kültür ve iş-yaşam entegrasyonunu geliştiriyor ve uyguluyoruz.

KÜLTÜR

Profesyonel Gelişim

Esnek Çalışma Koşulları

Çeşitlilik & Kapsayıcılık

ÇALIŞAN GÖRÜŞLERİ

Aslı Gültekin

Aslı Gültekin

Toplam Kazanç Bölgesel Maaş ve Yan haklar Operasyonları Lideri

Çiler Uçar

Çiler Uçar

Sağlık Etkileşim Müdürü

Fatmanur Karaçam

Fatmanur Karaçam

Kıdemli Uzman Pfizer Sağlık Temsilcisi

Umut Görgülü

Umut Görgülü

Uzman Pfizer Sağlık Temsilcisi

Özgün Olma Özgürlüğü

Mentorluk

Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Programları

Kültür

+24

OLANAKLAR / YAN HAKLAR

Yurt Dışı Eğitim ve Çalışma Programları

Projeye Özgü Roller

Konferans ve Seminere Katılım

Profesyonel Gelişim İmkanları

+16

Oyun Odası

Uzaktan/Hibrit Çalışma Desteği

Uzaktan/Hibrit Çalışma Fırsatları

Ofis Olanakları

+17

Farkındalık Eğitimleri

Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Komiteleri

İstihdam Kaynaklarında Çeşitlilik

Çeşitlilik

+11

Ücret, Yan Haklar ve Emeklilik

+70

Wellness Programları

Ergonomik Çalışma Alanı

Fitness Yarışmaları

Sağlıklı Yaşam ve Sağlık Sigortası

+10

Psikolojik Danışmanlık

Bebek Bakım Paketi

Çocuk Sağlığı Danışmanlığı

Çocuk Bakımı ve Ebeveyn İzni Yardımları

+6

Yenilenme İzni

Vefat İzni

Mazeret İzni

+2

Tatil ve İzin

ÇALIŞAN DENEYİMİ

Çalışma arkadaşlarım elde ettiğim başarıları gönülden kutlarlar.

82%

Çalışma arkadaşlarımla işbirliğine dayanan güçlü ilişkilerimiz var.

82%

Bu işletmenin başarısı için elimden gelen her şeyi yapmaya hazırım.

77%

Bağlı olduğum yönetici başarılarımı görür ve takdir eder.

77%

Q.

Akademi programlarınızdan bahseder misiniz?

Gizem Kavafoğlu

Pfizer Türkiye Eğitim ve Gelişim Takım Lideri

Pfizer Kurumsal Eğitim ve Gelişim Departmanı olarak, rol bazlı eğitim ve gelişim programlarımızla, bireysel gelişimi destekleyen online platformlar gibi kaynaklarımızla ve ihtiyaca yönelik çalışmalarımızla sürekli gelişimi her daim destekliyoruz. Merkez ve Saha rolleri özelinde çalışanlarımızın ihtiyaç, yetkinlik ve becerileri farklılaşıyor. Bizim de bunlara göre oluşturduğumuz “Sağlık Temsilcisi Akademisi”, “Sağlık Etkileşim Müdürü Akademisi”, “Kilit Kurum Yöneticisi Akademisi”, “Stratejik Sağlık Ortağı Akademisi”, “Pfizer Marketers Academy”, “Pfizer Medical Academy” programlarımız bulunuyor. Bu akademilerimizin bazılarını çok uzun yıllardır gerçekleştiriyoruz, bazılarını ise yeni hayata geçirdik.

A.

"OLAĞANÜSTÜ" Çalışan Deneyimini sunan çok mutlu bir şirkete katılmak ister misiniz?

Nasıl Kutladılar