top of page
Uçantay Gıda
Uçantay Gıda

Sektör:

Gıda

Çalışan Sayısı:

250

Kuruluş:

2003

zor zamanlardan geçiyoruz. Ticari yaşam açısından, maliyetleri kontrol edebilmenin, ürünleri doğru fiyatlayabilmenin, müşterilerle olan ilişkilerin sağlıklı yönetilmesinin oldukça güçleştiği zamanlardan geçmekteyiz. Evet karanlık zaman… Yani Tulpar’ın zamanı. Yani Uçantay’ın zamanı… Yani bizlerin zamanı… Her birimiz bu şirketin kahramanları ve subaylarıyız.

15. Yüzyılda Osmanlı saray mutfağında, şekerleme ustalarının ahşaptan oydukları çeşitli bitki, hayvan ve insan figürlerindeki kalıplara döktükleri şekerlerle başlayan ve tüm dünyaya bilinen ilk adıyla ‘Oyuncak Şeker’ olarak yayılan ve günümüzde Oyuncaklı Şeker & Candy Toys olarak bilinen sektörde faaliyet göstermekteyiz.

Uçantay Gıda A.Ş. olarak, sahip olduğumuz tarihsel bilinç gereği, ülkemizdeki pazar liderliğimizi küresel hale getirmek, dünya genelinde sektör lideri olmak, atalarımız

HAKKINDA

Oyuncaklı Şeker Sektöründe Yükselen Bir Değer; UÇANTAY

Bildiğiniz üzere şirketimizin adı, tarihin birçok evresinde, farklı kültürlere mensup halklar, uluslar için büyük önem taşır. Yaygın olarak bilinen Yunan mitolojisindeki karşılığı Pegasus olsa da, ondan daha eski olan ve insanlık tarihindeki en uzun destan olan, Kırgızların Manas destanında da Uçan Taylardan, Atlardan bahsedilmiştir. Orta Asya ve Kafkasya’da ‘Tulpar’ olarak bilinen, yiğit savaşçıların sürdüğü, kanatlarıyla rüzgârdan hızlı koştuğu söylenen efsanevi atlardır bunlar. Atalarımızın inançlarına göre kanatlarını hiç kimse göremez. Çünkü ‘Tulpar’ kanatlarını yalnız karanlıkta, büyük engelleri ve mesafeleri aşarken açar.

Dünya ve insanlık olarak, hepimiz...

HAKKINDA

Oyuncaklı Şeker Sektöründe Yükselen Bir Değer; UÇANTAY Bildiğiniz üzere şirketimizin adı, tarihin birçok evresinde, farklı kültürlere mensup halklar, uluslar için büyük önem taşır. Yaygın olarak bilinen Yunan mitolojisindeki karşılığı Pegasus olsa da, ondan daha eski olan ve insanlık tarihindeki en uzun destan olan, Kırgızların Manas destanında da Uçan Taylardan, Atlardan bahsedilmiştir. Orta Asya ve Kafkasya’da ‘Tulpar’ olarak bilinen, yiğit savaşçıların sürdüğü, kanatlarıyla rüzgârdan hızlı koştuğu söylenen efsanevi atlardır bunlar. Atalarımızın inançlarına göre kanatlarını hiç kimse göremez. Çünkü ‘Tulpar’ kanatlarını yalnız karanlıkta, büyük engelleri ve mesafeleri aşarken açar. Dünya ve insanlık olarak, hepimiz zor zamanlardan geçiyoruz. Ticari yaşam açısından, maliyetleri kontrol edebilmenin, ürünleri doğru fiyatlayabilmenin, müşterilerle olan ilişkilerin sağlıklı yönetilmesinin oldukça güçleştiği zamanlardan geçmekteyiz. Evet karanlık zaman… Yani Tulpar’ın zamanı. Yani Uçantay’ın zamanı… Yani bizlerin zamanı… Her birimiz bu şirketin kahramanları ve subaylarıyız. 15. Yüzyılda Osmanlı saray mutfağında, şekerleme ustalarının ahşaptan oydukları çeşitli bitki, hayvan ve insan figürlerindeki kalıplara döktükleri şekerlerle başlayan ve tüm dünyaya bilinen ilk adıyla ‘Oyuncak Şeker’ olarak yayılan ve günümüzde Oyuncaklı Şeker & Candy Toys olarak bilinen sektörde faaliyet göstermekteyiz. Uçantay Gıda A.Ş. olarak, sahip olduğumuz tarihsel bilinç gereği, ülkemizdeki pazar liderliğimizi küresel hale getirmek, dünya genelinde sektör lideri olmak, atalarımız

Mustafa Başar - Genel Müdür

Uçantay Üst Yönetimi olarak son derece önem verdiğimiz, işimizin sürdürülebilirliği konusunda en değerli bulduğumuz kaynak, insan kaynağıdır. Bu nedenle vizyonumuz doğrultusunda ulaşmak istediğimiz hedeflerimiz; satış rakamları, pazar payları, kârlılık gibi herkesin hedeflediği ve “ölçebildiği” maddi konulardan ibaret değildir! En değerli kaynağımız olan çalışanlarımızın, onlara sunduğumuz iş ortamında ne düzeyde huzurlu ve mutlu olduklarını hiyerarşik bir yönetim yapısı içerisinde sağlıklı bir şekilde tespit edemezdik. Happy Place to Work ödülü şirketimizin sektörümüzde bir ilki başararak, çalışanları için mutlu bir işyeri ortamı sağlayabildiğini tarafsız bir şekilde, şirketimizden bağımsız olarak ölçümlemiştir. Çalışanlarımız için nelerin doğru yapıldığını, nelerin daha da iyi yapılabileceğini göstermesi açısından, bizlere büyük fayda sağlamıştır.
Mustafa Başar - Genel Müdür

KÜLTÜR

ÇALIŞAN GÖRÜŞLERİ

Rahat Kıyafet Politikası

Açık Kapı Politikası

Ters Mentorluk

Kültür

+21

OLANAKLAR / YAN HAKLAR

Kişiye Özel Gelişim Planları

Öğrenme & Gelişim Programları

Eğitim ve Kurs Desteği

Profesyonel Gelişim İmkanları

+13

Yemekhane

Yerinde Kantin

Ücretsiz Yemekler veya Hazır Öğle Yemekleri

Ofis Olanakları

+10

Eşit İstihdam Fırsatı Politikası

Cinsiyet Eşitliği İnisiyatifleri

Eşit Kariyer Gelişimi Fırsatları

Çeşitlilik

+1

Ücret, Yan Haklar ve Emeklilik

+70

Sağlıklı Yaşam ve Sağlık Sigortası

+70

Çocuk Bakımı ve Ebeveyn İzni Yardımları

+70

Hastalık İzni

Vefat İzni

Mazeret İzni

+70

Tatil ve İzin

ÇALIŞAN DENEYİMİ

Q.

Add a Title

Add a Title

Add a Title

Add paragraph text. Click “Edit Text” to customize this theme across your site. You can update and reuse text themes.

A.

"undefined" Çalışan Deneyimini sunan çok mutlu bir şirkete katılmak ister misiniz?

Nasıl Kutladılar